PUDRANIN TARİHÇESİ

 "Pudranın dünyada ilk kez, boya yapmak amacıyla eski Mısır’da M.Ö.4000-3500 yıllarında kullanıldığı biliniyor. Bu dönemde günümüzdeki haliyle olmasa da, pudra haline getirilen bakır tozundan elde edilen mavi-yeşil bir boya, makyaj malzemesi olarak üretildi. Yine bu yıllarda kına tozundan elde edilen bir diğer boyayı Mısır ve Mezopotamya’da kadınlar el ve ayaklarına sürdüler; Uzakdoğulu kadınlar da damarlarını boyadılar." 
     "(...) M.Ö. 1500’lerde Çin ve Japon kadınları ciltlerini beyazlaştırmak için pirinç pudrası kullanmaya başladılar. Pirinç pudrası içerdiği nişastanın emiciliği ve örtme gücü sayesinde pürüzsüz bir cilt yaratması nedeniyle geçen yüzyıla kadar çok rağbet edilen bir ürün olarak Batılı kadınlar tarafından da kabul gördü ve makyaj malzemeleri arasında vazgeçilmez yerini aldı. Ancak pirinç nişantasının ciltteki gözenekleri tıkaması sonucu asırlar sonra kullanımı azaldı ve üretimine son verildi.
     "(...) Pürüzsüz ve beyaz bir cilde sahip olma modası Antik Yunan’da kadınların kurşun tozları ve tebeşir pudrası kullunımı ile sürdü. Roma da bu modaya uydu, hatta M.S.65’te İmparatoor Neron’un karısı Ppoppaea’nın yüzünü beyazlatmak için tebeşir pudrası kullandığı kayıtlara geçti. Romalı ünlü filozof Platus M.S. 100’de kadına bakışını ‘boyasız bir kadın tuzsuz bir yemeğe benzer’diyerek açıkladı. 
     "(...) 17. yüzyılda İngiltere’de pudra kullanımı o derece önemsenmiştir ki, o dönemde İngiliz erkekleri ve kadınları ‘Powder rooms’ (Pudra odaları) adı verilen yerlerde toplanır; saçlarına, yüzlerine ve peruklarına pudra sürerlerdi. Bu eylem İngiltere’de o denli yer etmiştir ki, günümüzde de İngiliz kadınları makyaj tazeleme ihtiyacını giderdikleri mekan için aynı deyimi kullanırlar.

CONTACTS

BİRLEŞİK İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

+90 212 879 05 70 (Pbx)

Mermerciler Sanayi Sitesi 10.Cad. No:26 Beylikdüzü / İSTANBUL